Asany - pozycje
ASANY - ĆWICZENIA JOGI
Asany można podzielić na kilka grup, z których każda ma nieco inne działanie.
- Pozycje stojące - szczególnie pomocne dla początkujących. Uelastyczniają i wzmacniają całe ciało, poprawiają stabilność, rozwijają wiarę w siebie oraz uczą stanąć na własnych nogach i to zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.
- Pozycje odwrócone - szybko odmładzają całe ciało, wzmacniają siły obronne organizmu, a jednocześnie dodają odwagi i zapewniają stabilność emocjonalną.
- Skręty - działają odmładzająco na kręgosłup i organy wewnętrzne, otwierają nowe horyzonty przed umysłem.
- Skłony do przodu - rozciagają i rozszerzają tył ciała. Efektem tych praktyk jest pogłębienie równowagi psychofizycznej, uspokojenie i wyciszenie. Masują organy brzuszne, wzmacniają lędzwie i miednicę.
- Pozycje balansowe w których ciężar ciała jest utrzymywany tylko na rękach. Wzmacniają i rozciągają ręce, dają siłe, uczy równowagi.
- Wygięcia do tyłu - rozwijają czujność fizyczną i psychiczną, pobudzają. Dają dużo energii, zapału i chęci do życia oraz uczą przezwyciężać strach.
- Pozycje relaksowe - pomagają w szybkim czasie głęboko wypocząć fizycznie i psychicznie oraz zregenerować swoje siły, wyciszyć się i uspokoić.
Wszystkie te pozycje można poukładać w odpowiednie zestawy zależnie od wieku, stanu zdrowia, płci, a nawet samopoczucia w danym dniu. W systemie Iyengara szczególną troską objęte są kobiety i dla nich opracowane zostały specjalne zestawy ćwiczeń na okres menstruacji, ciąży czy klimakterium.
Ćwiczenie asan ma olbrzymie działanie profilaktyczne. Daje doskonałe rezultaty przy leczeniu chorób serca, wysokiego i niskiego ciśnienia, astmy, stresu, nadpobudliwości nerwowej, depresji, stanów lękowych, wszelkich schorzeń kręgosłupa i układu ruchu, a także wielu innych dolegliwości.
Podczas praktyki należy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i nigdy nie lekceważyć sygnałów ostrzegawczych. Nie powinno się odczuwać napięcia w mięśniach twarzy, w oczach i uszach. Ciało ma być aktywne, ale twarz i mózg pasywne. Należy natychmiast przerwać wykonywanie asany, która powoduje nasilanie się bólu, czy pogorszenie samopoczucia. Powinno sie jednak nauczyć odróżniać zdrowy ból, który pochodzi ze stopniowego i harmonijnego rozciągania mięśni od bólu niezdrowego, wywołanego zbytnim obciążeniem stawów, chorego miejsca, czy też błędną praktyką.
W razie kłopotów trzeba się skontaktować z kompetentnym nauczycielem jogi, który pomoże skorygować błędy. Prawidłowo wykonana asana pozostawia uczucie lekkości i świeżości w ciele i umyśle. Opanowanie danej asany uwalnia od ograniczeń i niewygody, z którą często musimy się zmagać jako początkujący. Rodzi się nowa przestrzeń wewnątrz ciała, umysłu i duszy. Stała praktyka zmienia spojrzenie na świat, pomagając stać się nowym, lepszym i zdrowszym człowiekiem.