Hatha joga wg tradycji Iyengara

Jedną z wielu szkół jogi jest hatha joga. U jej podstaw leży przekonanie, że podróż ku Najwyższemu rozpoczyna się od ciała. Ucząc się usprawniać i ujarzmiać je, a jednocześnie sprawdzać własnymi zmysłami rzeczywiste postępy, nabiera się coraz większego zaufania, wysubtelnia postrzeganie oraz kontakt ze swoim wnętrzem. Takie mocne i trzeźwe, a zarazem pokorne "stawanie na własnych nogach" już na początku rozwoju duchowego, pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw, którym niestety często ulegają ludzie chcący bez mocnych fundamentów moralnych i fizycznych zgłębiać techniki oddechowe czy medytacyjne. Jest to ścieżka, z pomocy której może korzystać każdy, niezależnie od wyznawanej religii.

Jedną z głównych praktyk hatha jogi są asany - czyli pozycje, których wykonywanie udoskonala i wzmacnia nasze zdrowie i sprawność. Istnieje bardzo wiele asan. Niektórzy mówią, że jest ich tyle, ile stworzeń na ziemi. Jogin, który pełen pokory i szacunku przybiera swym ciałem rozmaite kształty uczy się poznawać lepiej siebie oraz cały wszechświat.

B.K.S. IYENGAR (1918-2014)

Nasz nauczyciel to indyjski mistrz Bellur Krishnamachar Sundaraja Iyengar - uważany za jednego z najwybitniejszych nauczycieli hatha jogi . Jego metoda zyskała miliony zwolenników na całym świecie. Doskonale charakteryzuje ją Jacek Santorski w przedmowie do polskiego wydania "Światła Jogi" - klasycznego już podręcznika tej metody:
"Ta praktyka, która zaczyna od przywracania równowagi mięśniom, po pewnym czasie spontanicznie pogłębia oddech i czyni go lżejszym. W ramach dostrojonej struktury ciała organy wewnętrzne odzyskują naturalną energię, pulsację i po prostu życie. Uspokaja się również umysł, między innymi dlatego, że otrzymuje on coraz bardziej harmonijne sygnały z ciała.
Byłem świadkiem cudów fizycznych i emocjonalnych uleczeń ludzi praktykujących jogę według B.K.S. Iyengara. Każdorazowo był to cud ciężkiej pracy ucznia i nauczyciela. Ta joga to system leczenia i kultywowania ciała - świątyni, w której mieszka duch. Dzieje się to bez mistyfikacji, zadżumienia magicznymi formułkami lub oderwanymi od życia rytuałami.
B.K.S. Iyengar to genialny stroiciel naszych ciał i umysłów, którego cechują jednocześnie głębia i prostota."

Obecnie w Instytucie w Punie uczą jego syn Praśant Iyengar, wnuczka i wyszkoleni przez nich nauczyciele.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 8 lutego 2024, 09:18